http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEK



Süleyman Deveci`nin 70. doğumgünü mesajı   Drucken  E-mail 
Süleyman Deveci

70. Doğumgünü

İnsanlık tarihinde 70 yıl herhalde bir noktanın noktası kadar bir büyüklük ve anlam ifade etse gerek. Ama söz konusu olan bir insan ise eğer bazen bu koca bir yaşam demek. Buralarda hala genç sayılmasa da yetişkin ve sağlam bir yaş gibi dursa da, bizim oralılar için bir ayağın çukurda olması ile eş anlamlıdır.Çok az insan tanıdım 70. doğum gününe ulaşmış ya da geride bırakmış. Öyle demeyin koca Türkiye Cumhuriyeti´nin tarihi geçmişi bile az biraz fazla. İnsan o yaşa geldimi ister istemez şöyle bir geriye dönüp baktığında herhalde nelerde yaşamışım diye ister istemez sorar kendisine. Acaba kaç insan vardır, en azından içinden helal olsun bana. İyi şeyler de yapmışım diyebilen?

Birini ben ve Kürtler iyi tanırlar, tanımalılar. Benim abartısız son dahası bu kusağın değerli Kürt aydınlarından biri diye tanımlayıp düzenli okuduğum Haydar Işık. Daha bu yaz Alman polisince tutuklanıp imza vermeye zorlanan o bilge kişiden bahsediyorum. Bilgeliği bir Alevi Kürdü olmasından kaynaklanmıyor, bir Dersimli olmasından hiç mi hiç. Bilgeliği öze dönüşü bu denli kapsamlı yakalamış olmasında. O yaşta Kürt olup ta çevresini aydınlatan kaç insan tanıyorsunuz.

Haydar Işık bir fenomen. Bizim kuşaklar ve bizden sonrakiler ona iyi anlamalı, kavramalı ve diğer kuşaklara anlatmalıyız. Hepimiz aslında Haydar Işık´ız, olmalıyız, onun kadar ve onun gibi olmak tabiki zor. O kendi toplumumuzdaki çürümüşlüğün, yenilmiş, yok olmuşluğun karşısında bir simge benim için. Belki aynı köklerden geliyoruzdur, onu bir defa görmüşlüğüm, konuşmuşluğum yoktur. Belki bir kaç e-posta kontağım dışında. Birde son günlerde Doz Yayınlarınca incelenen, uygun bulunursa yayınlanacak kitabıma incelik gösterip bir önsöz yazmasının dışında.

Onun malı, mülkü mirası maddi değildir. Hani hep derler ya o gittikten sonra onun kıymetini anlayanlar çoğalacaktır. Aynı Mahmut Baksi´de, Musa Anter´de olduğu gibi. Tabiki katılmadığım, savunmadığım bir sürü görüşü, düşüncesi vardır. Bu da normaldir, aramızda otuz yıllık bir yaş var ki, kültürel ve ruhsal şekillenme olarak epey bir farka tekabül eder. Ama bu ona duyduğum saygıyı sadece körükler ve arttırır. O bu sıralar bizim Kürtlerin babasıdır, yazan, okuyan ve anlayan.

Haydar Işık olumlu, geniş düşünen, yazılarında birlik ve beraberliği düzenli ve haklı olarak işleyen, çok boyutlu yazıp bu toplumun güçlü ve zayıf yanlarını, düşmüşlüğün nabzını ve çözümünü yakalamış son nadir yazar ve düşünürlerimizden biridir. Ona sahip çıkmak, onunla her fırsatta ve ortamda, ihtiyaç duyulan her yerde ve zamanda desteklemek, dayanışmada bulunmak helal süt emmiş her Kürdün görevidir.

Belki o da bireysel bir yol izleyip, Kürtlüğünü inkar edip daha kolay, dayanılır, maddi anlamda da daha rahat bir yaşamı seçebilirdi. Almanya bu konuda kesin ona bir sürü olanak da sunar, onun ev, araba, belki küçük bir köşk bile almasında dolaysızda olsa yardımcı olurdu. Türkiye vatandaşlığından çıkarmaz, belki koca bir ömür boyu duyduğu vatan ve ata topraklarına olan sonsuz özlem ve sıcak hasretleri yaşamaz, sevdiklerinden, insanından bu denli uzak kalmazdı. Ama hayır o aydın, insan ve Kürt sorumluluğu gereği öbür yolu, zahmetli, ceremesi ağır ve büyük, karmaşık, tahammül sınırlarını zorlayan dikenli yolu seçti. Kürtlerin yolunu, onurun ve insanlığın yolunu seçti. Çektikleri de hep bu yüzden.

Dersim´i kıranlar onu, çocuklarını, torunlarını kıramadılar. Haydar Işık´ın bu uzun yaşamından çıkaracağı bence en önemli gurur ve övünç bu olmalı. Ondan sonrakiler onun sönmemesi için uğraştığı ateşi daha bir harlayacak, büyütecek, yayacaklar. Ve o ateş Kürtlere daha bir sıcaklık ve aydınlık verecek. O yaşayan bir anıt olarak hala bugün bile içimizde dikili duruyor, kıymetini bilelim, söylediklerine kulak verelim, saygı ve hürmette kusur etmeyelim.

Onurlu doğum günün kutlu olsun Haydar Işık.

16.9.07 07:11






Linie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen



 Krieg und Versöhnung



 Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM