http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEKDERSİM 38’i Unutmak   Drucken  E-mail 
“Unitmayın, Unitmayın” diyor ard arda acılı yaşlı Dersimli Kürt ana.
01 Haziran 2007
HAYDAR IŞIK

“Unitmayın, Unitmayın” diyor ard arda acılı yaşlı Dersimli Kürt ana. Bazen Kırmanci, bazen de sürgünde öğrendiği bozuk Türkçesiyle “Unitmayın!” derken, kadına bu sözleri söylemesinin saiklerini düşündüm. Sonra Dr. Şivan’ın akrabası Çayan Demirel’in tüm yokluklardan ortaya çıkardığı Dersim 38 Dokumentasyonunun, yaşlı kadının duygularına tercüman olduğunu görünce sevindim. Çayan Demirel, unutulmuşluğun paradigmasını, hatırlanmamayı, yalnız bırakılmayı gözler önüne seriyor.

Peki neyi unuttuk biz Dersimliler? Bu acılı kadın neden çığlık çığlığa unutmayın der. Demek ki unutulduğunu görüp hissetmiş olmalı. Dersim ziyaretleri kadar temiz, Kürt ulusal giysileri içindeki bu koca anne, 70 yıl önce Dersim’e yapılanları unutan Dersimlilerin başına, elinde çekiç vuruyor. Dersim’de yapılanları unuttunuz. Bilerek isteyerek unuttunuz. Araziye uyarak unuttunuz. Korkaklıktan unuttunuz. Namus ve şeref düşkünü olduğunuzdan ötürü unuttunuz. Paraya taptığınız için unuttunuz. Hafızayı beşer (insan) nisyan (unutma) ile malüldür (sakat), diye bir söz var. Aynen Dersimlilere uyuyor.

Evet unuttu Dersimliler, Dersim’deki katliamı. Sorgulamadılar. Milletvekili olduğu halde, dedesinin attan indirilip başının kesilmesini sormadı. Filmde 70-80 bin olarak verilen sayı; katledilen kadın, kız, genç ihtiyar insanın neden öldürüldüğü, barbarca bombalandığı, neden Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçe’nin, elli kiloluk bombalarıyla Kürt köylerini tüm canlılarıyla yerle bir ettiğini sorgulamadılar. Şüphesiz atalarının şanına, şerefine, şöhretine uygun davrananlar da az değil, hem de giderek çoğalıyorlar.

Dersimliler, Türkiye hapishanesinde tek tip deli olmak için ellerinden geleni yaptılar. Yahudi’nin evine Hitler’in posterini asmasına nasıl tepki gösterirsiniz? Bazı Dersimliler evlerine katilinin posterlerini asmada dünyada görülmemiş örnek sergilediler. Bazı Dersimliler kendisinden, tarihinden, kültüründen hatta gölgesinden korktular. Alevi oldular. “Öz be öz Tırk oldular”, “Horasan’dan gelmeyiz” dediler, son zamanlarda Zaza oldular, Marx, Lenin, Mao oldular, CHP’li oldular ama her nedense Kürtlük köklerine yaklaşmaktan korktular. Dersim’de türkleştirilen coğrafi isimlere adapte oldular. Bu Türkçe isimlere tüküreceklerine, bir gönüllü havasında uysalca dayatılan alçaklığa boyun eğdiler. Katliamın mimarı Kemal Atatürk’ü peygamber yaptılar, Alevi olduğu yalanını yaydılar, hatta cemevlerine posterlerini ve Türk bayrağını astılar, onun hasta olduğunu, katliamdan haberi olmadığını söylediler. Ama filmde Kemal Atatürk imzalı 26-VIII 1938 tarihli “TUNCELİ- 3. ORDU MANEVRASI HATIRASI madalyalar verildiği kör gözlere sokulacak büyüklükte gösterilmektedir. 38 travması teslimiyetçilerin, düşkünlerin, köksüzlerin anadilini, kimliğini alıp götürdü. Bu tabloda; Kamer Gençler, Zafer Mutlular, Sinan Yerlikayalar ve CHP, AKP, ve diğer devlet partilerine oy veren yukardaki madalyaya layık Tunceliler oldukça, biz de usanmadan lanetliyeceğiz.

İnsan olmayı parayla ölçen, dilinden, kültüründen köklerinden gönüllü uzaklaşan omurgasızın hangi insani değeri kalır? Elbette Dersimliliğin değer ve köklerini reddedip, kendisini Türk hissedene diyeceğim olamaz. Fakat solculuk adına, sanki devlete karşıymış gibi duran ama devletin yapamadığını yapan gruplar, Dersim’e Türkçe’yi sokanlar, kültürümüzü aşağılayan Türk solcularının tahribatları derindir. Dersim’den dünya devrimine soyunan bu gruplar, bugün dost ile düşmanı, çöp ile merteği karıştıran, hedef şaşırtan hasta fikirleriyle, devletin beşinci kolu fonksiyonunu sürdürüyorlar. Enternasyonalist, demokrat gösterileriyle Vietnem, Filistin, Bosna ve diğer halklarla dayanışmada bulunurlar, ama Dersim’de katledilen 70-80 bin insan için kılını kıpırdatmazlar. Niye bu devlet Dersim Kürdünü soykırımdan geçirdi, sorgulamazlar.

Çayan Demirel’in filminde ulus devlet kurbanı halkımıza nasıl deli gömleği giydirildiği, Dersimli’yi tek tip Türk yapmak için Kemal Atatürk’ün bu masum halkı nasıl yok etmek istediğini tanıklar ve sanıklar anlatıyor, bilim adamları irdeliyor, sonra “Sessiz bir Çığlık” olarak karşınıza geliyor. Birinci Dünya Savaşı gölgesinde Alman generallerin yardımıyla yükseltilen Pantürkizm nedeniyle İttihatçılar, kadim Ermeni halkının soykırımını yaptılar. Hitler faşizminin gölgesinde ise Kemalist rejim Dersim katliamını yağdan kıl çeker gibi yaptı. Hitler’in savaş uçakları Guernica’yı bombaladıkları sırada, Kemal Atatürk’ün manevi kızı ve sevgilisi olduğu söylenen Sabiha Gökçe (Ermeni asıllı, soykırımından kurtulan ve yetimhanelerde tek tip Türk yapılan biridir.)

Dersim’in köylerine bomba yağdırıyordu. Bugün Guernica, faşizmin barbarlığına karşı İspanya halkları tarafından bir anıt kasaba yapılmışken, bakın ki Dersimliler atalarına yapılan bu katliamı unutuyor ve bir anıtları yok. Seyid Rıza’nın, eğer varsa, mezar yeri bilinmiyor.

Yahudi insanı, Holocaust’u, buna Shoa diyorlar, unutmamak için anıtlar dikti ve yeni nesilleri sürekli “HATIRLA” diye uyarırken, Dersimliler katliamı unutuyor. Hatırlasalar katliam unutulmaz. Gönüllü hatırlamak istemiyorlar. İşte onun için Çayan Demirel’in yaptığı belgesel çok değerli bir çalışmadır. Görsel alanda “unutma- hatırla” diyen ilk yapıttır. Bu DVD disketini her eve sokmak, yeni nesillere unutmamaları, hatırlamaları için yardımcı olmak gerekir. Ruhu önünde eğildiğim hiç unutmadığım aziz arkadaşım Dr. Şıvan’ın (Sait Kırmızıtoprak) yeğeni Çayan Demirel’in çok değerli çalışmasını bölgesinde göstermek isteyenler, kısa sürede aşağıdaki telefona başvursunlar: (0049) 0177 4815438


Linie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen Krieg und Versöhnung Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM