http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEKBedro Dağı Şehitleri ve Tunceliler   Drucken  E-mail 
O dağ Bedro Dağıdır, o dağ Munzur’un can gardaşıdır.
08 Aralik 2006


O dağ Bedro Dağıdır, o dağ Munzur’un can gardaşıdır. Aliye Gulavi ve cümle sülalesi, o dağın yoldaşıdır. O dağ eteğinde, iki dere içinde Civrak Köyünde Aliye Gulavi soydaş başıdır. (...) Bin dokuz yüz otuz sekiz yılında, bir genel Vali var Dersim’de, Kızılkilise- Nazımiye’de davetsiz bir paşa, adı Abdullah, sorar huzurdaki ahaliye: Neden asayiş berkemal değil? O esnada bir keçi görünür ortalarda. Söz alır Civraklı Bertal Ağa. Tahsili var, Türkçe’si iyi, Rus kuşatmasının milis başı, yükseltir usul usul sesini: “Devlet katında bu keçi kadar yok değerimiz. Biz vatandaş mıyız, değil miyiz bilmeyiz. Okulumuz yok, yolumuz yok, Sayın Paşa.”

Tek suçu bu sözlerdir. Bir de Rus savaşında milisbaşı olmaktır. Ne yaparlar ona ve elli üç can ailesine, dinleyelim tesadüfen kurtulan tornu Sevgili öğrencim Hasan Tanrıverdi’den.

“Tam elli üç insan, tam elli üç can, yola çıkarıldılar. Bedro üstünde ay batanda. Kiminde beyaz piren, kiminde beyaz işlig, kiminin ayakları çıplak ve hepsinin elleri bağlı sürgün yolunda, ama yürekleri Bedro Dağında. Sabahtır, tan ağarmakta ve dua ettiğimiz güneş doğudan kopmakta. İşte o sırada, patlar silahlar Remadan bozkırında. Yükselir çığlıklar, sürgün yolunda tam elli üç candan. Ortalık kan revan, şin û şivan. Canlar paramparça el aman!” Sonra kütüğe şöyle geçilir katledilenler: “Adı: Bertal / Soyadı Yurtsever /Baba adı: Memed / Ana adı: Zarife / Ölüm tarihi: Ağustos 1938 Ölüm nedeni: Tifo” Hasan Tanrıverdi’nin Kürtçe yazdığı destanın finalini de sunmak gerekir. “Bertal Efendi’yo, zerê Malkara re surgun kerdo, vatena qeydê nüfuse de, çor kêwto cı, poncas û hire mordem, zu rozede merdê. Haq zono, qul ji zono ke, vatene züvin negureta. Züvinra dür vinde. Poncas u hire hewale Koye Bedroyi...” Ölümler son bulmadı. Yunan mitolojisndeki Moloch benzeri kana doymak bilmedi generaller. Genç Şiyar Dersim Bedro Dağında şehit olduğu hafta, Tunceli (Dersimliler değil) halkının seçtiği milletvekili Sinan Yerlikaya bir Türk gazetesine yaptığı röportajda: “Çünkü biz cumhuriyeti kuran bir partiyiz. Partimiz bir defa, teröre karşı. İster sosyal, siyasal, ister ekonomik boyutta olsun, sorunların silahla çözülmesini uygun görmeyen bir partiyiz.‘ PKK silah bırakmadan genel af gündeme gelmez’” diyor.

Peki bu zat aklını mı yemiş, yoksa yeni bir “Raywer” mi olmak ister? Devleti kuran Partin teröre karşıysa, bu elli üç günahsızı niye öldürttün? Bunların katili senin partin değil mi? MYK üyesi olduğun o partin (CHP), seçildiğin halkın çocuklarına devlet okullarında anadil dersi vereceğiz diyor mu? Sinan Yerlikaya’nın nesi olduğunu bilmiyorum ama bir yaşlı Yerlikaya’yı tanımıştım. Kalan’da Tunceli encümen azaları bir seçim için toplanmışlardı. Encümen azası olmak isteyen Xosumlu Hıdır Güngör’ün yanındaydım. Yerlikaya, Güngör ve diğerleri Kürtçe yeminler ettiler. Birbirlerine güvenmemiş olmalılardı ki, önce ziyaretlere, sonra da en ağır küfürleri ortaya atmışlardı. Ertesi gün seçim yapılmış, Hıdır Güngör bana: ”Bunca yemin ve küfre rağmen sözünü tutmadılar” demişti.

İnsan; haktan hukuktan, insanlık yolundan düşüp yalnız çıkarını düşünürse, Abdullah Paşa’ya kesik kelle götürür. Annem şöyle derdi: “Haq kes rayera mevezo. (Allah kimseyi yoldan çıkarmasın)” Yoldan düşen, beyaz adam hayranı olur. Kendisini insan görmeyen sömürge mentalitesi pek çok Tuncelilinin (Dersimli demiyorum) gittiği yol olmuş. Ama bilinmeli ki, bu halk belli bir bilinç edinmiş, haklarını istiyor. Merak ediyorum, hangi yüzle Sinan Yerlikaya Dersim’e gidecek? Kaç dönemdir pasalık (halkın söylemi) yapıyor, hangi ayrıcalık getirdi? Çocuklarımız anadilini mi öğrendi, yoksa Türkleştirdi mi?

Bazı devlet düşünceli veya devletin piyonu Tunceliler, işini gücünü bırakmış bizimle uğraşıyorlar. Türk kafalı biri, bir Dersim sitesinde beni; eski ilkokul öğretmeni olarak tanıtarak; kendimi ve Dersimlileri neden Kürt gördüğümü eleştiriyor. Konuştuğum anadil Kürtçe’nin lehçesi olamaz diyor. İlkokul öğretmenliği yaptığım doğrudur. Ama hayat öykümde bunun üstünde ortaokul öğretmen ve müdürlüğü yaptığımı, eczacılık fakültesi mezunu olduğumu okumuyor. Tabii kendisi de bolca İngilizce kelimeler kullanıyor. Beyimiz böylece tafra atıyor. Haq şero Oli re qeseybıkero!(Allah gitsin Ali’ye anlatsın) Sonra arkası yarın denen pehlivan tefrikası gibi geyiklemeyle benim makalelerimi çürüteceğine inanarak, Dersimlilerin Kürt olamayacaklarını ispata kalkıyor.

Ben bu düşünceye yıllardır tanığım. Devlet Kürt halkını eskiden Alevi-Şafii, sonra aşiret çatışmalarıyla, yetmişli yıllarda Türk soluyla, şimdilerde ise; devlet ve sol destekli olarak Dersimliler Kürt değil Zaza’dır diyerek bölüyor. Alevi dergahlarına Dersim katliamını yapan Kemal Paşa’nın posterlerini asıyorlar. Oysa ne Kürtçe özgür, ne de (farzedelim Zaza ulusu olsun) Kırmancki (Kırdki-Zazaki) özgür. Aklı olan gücünü birleştirir. Özgür Kürdistan demek özgür Zazaki demektir. Amaç; Zazaki lehçesini veya farzedlim dil olsun, yaşatmak mı? O halde benim yaptığımı yapmaya çalışsın. Dersim’de “Gençlik Kültür Merkezi” maddi desteğimle açıldı.

Bunun için www.dersim-wiederaufbau.de ye bakması yeterdir. Lafla peynir gemisi yürümez, birlikten uzak hareket edenlerin dramını, Bedro Dağı sakinlerini örnek alsın.


Linie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen Krieg und Versöhnung Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM