http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEKAB, Kürtleri halk görmüyor   Drucken  E-mail 
AB, Kürtleri birey görüyor. Halk olarak kollektif haklar olan dil-kimlik-kültür- politik örgütlenme-kendi kendisini yönetme gibi hakları Kürtlere öngörmüyor. Dilini özel öğreneceksin diyor.
 

Avrupa Birliği (AB) bir rapor daha açıkladı. Pek çok çevre, Türkiye’nin sınıfta kalan karnesi olarak gördüler. Hatta görüşmelerin bile kesileceğini ileri sürenler oldu. Ancak bin yıldır dünyaya; durmayan süreklilikte teknik ve kültürel gelişmeleri getiren, burjuva demokrasisi kuran AB devletleri, bu birliği kurmakla, insanlık tarihinde bir ilke imza atsalar da, maalesef statükocu, sahte yüzleri bu raporda da görüldü.

AB, Türkiye’yi sözde eleştiriyor, ama hangi soruna öncelik veriyor? Türkiye Kıbrıs devletine hava ve deniz limanlarını açsın, diyor. Yani Kıbrıs’ın gemileri İzmir’de rıhtıma yaklaşınca Türkiye demokratik bir ülke olacak ve AB’ye alınacak. Hep söylerim bu tavır, Türkiye’nin AB’ye alınmasını isteyen Kürt halkını rencide ediyor ve AB’den soğutuyor. Avrupa devletlerinin ticareti etik değerlerin önünde gördükleri bir realitedir. Ancak bu kadar ileri gidecekleri ne yazık ki, Kürtler tarafından anlaşılmadı.

Eğer AB, bu suretle Türkiye’yi kendisine yaklaştıracak, ilerde kabul edilecek Avrupa Anayasası çerçevesinde Kürtlere hakları verilecek diye düşünüyorsa, korkunç yanılıyor, ya da Kürtleri uyutuyor. AB, Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşmamasını, İran ve İslamo-Arap devletlere kaymamasına özen gösteriyor. Böylece köktendinci İslam terbiye edilecek, Türkiye üzerinden kendilerini tehdit eden İslam’ın dişi çekilecektir. Ayrıca, AB ülkelerinin ve en başta Almanya’nın Türkiye ile stratejik ekonomik bağları var. Almanya, tarihsel olarak Berlin-Belgrad-Bağdat hattını kendi arka bahçesi olarak mütaala etmektedir. Birinci Cihan Savaşı’nda İttihat-Terakkicilere Cihad planları Berlin’de hazırlandığı bilindiğine göre, Ermenilerin akibetine Kürtlerin düşmeyeceğini kim garanti edebilir?

AB, Kürtleri birey görüyor. Halk olarak kollektif haklar olan dil-kimlik-kültür- politik örgütlenme-kendi kendisini yönetme gibi hakları Kürtlere öngörmüyor. Dilini özel öğreneceksin diyor. Bunu Türk generaller bile söylüyor. Bireysel hakları Büyükanıt ve generalleri de kabul etmişken, sözde demokrasinin beşiği AB, halkların en temel hakkını kullanmayı bireyselliğe indirgeyip, Türkiye’nin gözüne giriyor.

AB, sözde sert çıkışlar yapıp Türkiye’yi eleştiriyor. Kanımca tümü danışıklı döğüştür. AKP hükümetine nefes aldırmaya matuf eleştirilerdir. Türkiye, AB’nin eleştirdiği, birincil sorun olan Kıbrıs gemilerine limanlarını açacak, 301. maddeyi yumuşatacak, hatta generalleri geri plana itmiş görünen düzenlemeler yapacak, Hıristiyanlara bazı haklar verecek. Alman Basını, Erdoğan’ın bu konuda AB’ye söz verdiğini yazmaktalar.

Ne kalıyor geride? Nur topu gibi Kürt sorunu. Devlet bunda adım atmak istememekte, AB ise Kıbrıs’ı primer sorun yaparken, 20 milyon Kürde değer vermemektedir. Oysa AB’den beklenen, Kıbrıs’a öngördüğü kararlılıkta Kürdün anadilinin bölgesel resmi dil olarak kabul edilmesini dayatmak olmalıdır. Kürt çocuklarının devlet okullarında kendi anadiliyle özgürce eğitim ve öğretim görmesini en enerjik tarzda dayatmalıdır. Ama yıllardır beklediğimiz bu durum raporlara yansımıyor. Söylenenler ise Kürtlerin kolektif hakları değil, bireyseldir.

Eğer AB bugün Kürtlerin haklarını savunmazsa, yarın hiç savunmayacaktır. Kürtleri uyutan, alavere dalavere Kürt memet nöbete tavrı var. Tabii Kürtlerin tepkisiz ve etkisiz duruşları, diğer halklarla dayanışırken, kendi halkının haklarını istemede atıl kalmaları, örgütsüz ve bireysel duruşlarını bilen AB, şüphesiz Türkiye’yi kayırmaya devam edecektir. Eğer iyi örgütlü bir demokratik Kürt muhalefeti yaratılmaz, Batı Avrupa’da yüz binler ayağa kaldırılıp sivil tepki gösterilmezse, zaten atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir.

Sonuç: Türkiye’nin AB’ye girmesi mutlaka desteklenmelidir. Ancak Kürtlerin anadili ve kimliğinin anayasaya alınması, Kürtçe’nin bölgesel resmi dil olarak kabul edilmesi birincil sorun yapılmalıdır. Kürtlerin kendilerini bu noktaya teksif etmeleri gerekmektedir. Yoksa tren kaçmıştır. AB, Türkiye’yi, Mollalar rejimini ve Esad’ı destekliyor. Ajandasında Kürt halkı görünmüyor. Bunun için Avrupa’da yaşayan her düşüncedeki Kürdün, halkının haklarını savunan örgütsel birliğine ihtiyaç var. Yoksa Kuzey Kürtleri için ikinci LOZAN yoldadır.

www.haydar-isik.com
Okunma: 189


Linie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen Krieg und Versöhnung Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM