http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 Dersim ve Alevilik
 Haydar Işık: Yaşamı
 HAYDAR IŞIK: Teori İyi, Peki Pratik Nerede?
 HAYDAR IŞIK:YAŞIYOR MUSUN?
 DERSİMCİLİK, ALEVİLİK ve ZAZACILIK
 HAYDAR IŞIK:Devletçiler ve Kemalistler
 HAYDAR IŞIK:Ya Saddam Kazansaydı?
 İmam Tayyip'in Kürdistan Seferi
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEKHAYDAR IŞIK:Devletçiler ve Kemalistler   Drucken  E-mail 
Sezar'ın hakkını teslim etmek gerekirse; denebilir ki genellikle başlıktaki Türkler; hem devletine hem de Kemalizme sıkı sıkıya sarılan kesimlerdir. Haksızlıktan hareket ettikleri halde her platformda Kürtleri inkar etmek, devleti alilerini savunmak, Kemalizmi yüceltmek başlıca görevidir. Her taşın altında bunları görmek olanak dahilindedir. Buna karşılık Kürt ise kendi küçük kafasının çerçevesinde olmayan her düşünceye karşı çıkar, en temel insan hakkı olan Kürtlerin devlet kurma haklarını bile savunmaktan kaçınır. Mutlaka kendisi haklıdır, değilse hiç kimse haklı değil ilkel mantığıyla; bırakın Kürtleri, Kürdistan'ı, kendilerini bile savunmakta herhangi bir gücü yoktur. Sanki Türkler anadan doğma devletli, Kürtler ise devletsiz doğmuşlar. Doksanlı yılların başında bir tartışmamızda Dersimli solcu; bir feodalin liderliğindeki Kürt devletiyle savaşacağını söylerken çok şaşırmıştım. Oysa Türk komşularımıza göz atmak yeter. Nasıl dincisi, dinsizi, her partiden olanı Kemalist bayrağı altında devletine sahip çıkıyor? Üstelik bu da yetmiyormuş gibi bir de Türkiye, İran, Irak, Suriye Kürtlere karşı birleşiyorlar. Ya bizimkiler? Bizimkiler de her gün internetin sanal dünyasında Kürdistan dağlarına bayrak asarken, aslında o dağların düşürülmesine yardım ediyorlar. Kürtler; "Beyaz Adam" mentalitesiyle Türk komşularının göz hizasında duracaklarına, birkaç kat aşağıda duruyorlar. Beyaz Adam herşeyi bizden iyi bilir, bir sömürge mentalitesidir.

Beş yıl önce Özgür Politika'da 'İsmail Cem' başlıklı bir makalede, Yahudi asıllı olan Cem'e soykırım geçirmiş bir halkın bireyi olarak Kürtlere reva gördüğü katliam nedeniyle serzenişte bulunmuştum. Hayatımda hiç bir zaman Musevi düşmanlığı yapmadığım gibi, bu halka karşı büyük sempati duymaktayım. İnsanlığa büyük hizmeti olan bir halktır Museviler. İleri, aydın insanlar, bilim adamları, sanatçılar, üstün politikacılar vs çoğunlukla bu halktan çıkmaktadır. İki bin sene katliamlardan geçirilmiş bir halktır onlar. Bugünkü Batı kültürünün temelini atan Musevi halkı ile sadece dayanışılır. Bunlara düşmanlık ne ahlak ne insanlıkla bağdaşır.

Yukarıda bahsettiğim makalemi mal bulmuş mağribi, bir solcu Türk bayan hemen tercüme ederek ulusalcılığa düşman, sevgilisi sözde solcu bir Almana veriyor. O da dergisi Konkret'te bir makaleyle beni ve Sayın Abdullah Öcalan'ı antisemitik (Yahudi düşmanı) olarak damgaladı. Çamur at, iz bırakır, alçaklığını yapan bu kadın Kürt hareketinin lideri Öcalan'ı "antisemit" gösterip, Kürtlere düşman yaratmak istiyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Kürt hareketini karalayan dezenformasyonlarını bu ayak takımı, faşist tiynetli devletçi Kemalistler dünyaya dolduruyor.Ê

Su uyur, ama devletçi Kemalist uyumaz. Kürdistan ve Türkiye'nin Kürt politikasına yönelik milyonlarca okuyucusu olan bir Yahudi online gazetesinde Almanca yazdığım makaleleri görünce, bu solcu Türk bayan hemen yazı işlerine mektup göndererek, antisemit Haydar Işık'a neden podyum verdiklerini soruyor ve beni antisemit gösterecek alçaklıkta bulunarak, bayat çorbayı ısıtıp yeniden masaya getiriyor. Amacı; Yahudi gazetesinde bir Kürdün yazmasını engellemektir.

İşte böyledir bu devletçi Kemalistler. Bir yandan bir çeşit faşizm olan KemalizmiÊ destekliyorlar, diğer yandan Musevi halkına dost oluyorlar. Eşyanın tabiatına tamamen aykırıdır. Hitler'in 'Hocam' dediği Kemal Atatürk, nasıl Musevilere dost olur ki! Şakir Süter Akşam Gazetesinde "Museviler'e son avans" diye Kuzey Irak'ta Kürtlerle ilişki içinde olan İsrail devletine ve Musevilere bakın ne diyor: "Ama öyle bir noktaya gelindi ki, 'Kahrolsun Siyonizm'diyerek yollara dökülmek için sabırsızlanan milyonlar var Türkiye'de."

Haksızlıktan hareket eden devletçi ve Kemalist solcu Türk kadar, Kürtler haklılık cesaretini gösteremiyor. Herkes bir düğünde oynarken, devletçi Kemalistler nasıl sadık bekçi olduklarını gösteriyorlar. Bizim Kürtler onlardan biraz öğrenseler hani, hiç fena olmaz.

Haydar-Isik@gmx.deLinie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen Krieg und Versöhnung Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM