http://www.haydar-isik.com/
http://www.haydar-isik.com/
Haydar Isik's Official Web Site Haydar Isik's Official Web Site
http://www.haydar-isik.com/
   HomeHome  KontaktKontakt  Haydar IsikHaydar Isik  Books GalleryBooks Gallery  HomeGästebuch
 

 Home
 Kurdî
 Deutsch
 Türkçe
 Dersim ve Alevilik
 Haydar Işık: Yaşamı
 HAYDAR IŞIK: Teori İyi, Peki Pratik Nerede?
 HAYDAR IŞIK:YAŞIYOR MUSUN?
 DERSİMCİLİK, ALEVİLİK ve ZAZACILIK
 HAYDAR IŞIK:Devletçiler ve Kemalistler
 HAYDAR IŞIK:Ya Saddam Kazansaydı?
 İmam Tayyip'in Kürdistan Seferi
 
 Archive
 Gästebuch

Videolar
Yeni Youtube Kanalı

Kitaplarım Hakkında

SÊLA SOR

Facebook

MAIN-ECHO, 14.10.2008, Feullieton

Mainz-Netz

Bewährungsprobe im kurdisch-türkischen Beziehungsgeflecht

Was die AKP macht, ist getürkt.

 


Kitap Evi


Tüm Kitapların Yayın ve Basım Evleri


Mezopotamya Yayınları


 HAYDAR IŞIK’tan YENİ BİR ROMAN DAHA: SON SIĞINMA

 ŞAFAĞI BEKLEMEYECEĞİZ- Anı Roman


Rezensionen

 Neues aus der Presse über 'Der Agha aus Dersim'

 Der Agha aus Dersim, Rezensionen von Amazon

HAYDAR ISIK Erinnerungen an einen vergessenen Völkermord

HAYDAR ISIK Ein vergessener Völkermord


Kitap
BİTLİS BEYİ ABDAL HAN’a GÖNDERİLEN KANLI EKMEKTerteleden Arevik'e!  
Belki de sözün mana ve ehemmiyet arzeden kelamını en başında telaffuz etmekte yarar var. Haydar Işık kelimenin tam anlamıyla bir Dêrsim bilge şahsiyeti. Haydar Işık'ı yıllar evvel Belge Yayıncılıktan çıkan "Dêrsimli Memik Ağa" kitabıyla tanımıştım. Yakın zamanda sevgili Ahmet Kahraman üstadın adlandırmasıyla yaşadığı serencam itibariyle neredeyse bütün Kürdistan coğrafyasının simge "Memik Ağa"sını bir kez daha okuma fırsatım oldu. Bu okumadan sonra yeniden ikna oldum ki, aslında Haydar Işık bir kitabıyla kendisini okuruna bağlayan bir edebiyatçı
Weiterlesen...

Ahmet Kahraman - Arevik  

AHMET KAHRAMAN

23 Mayıs 2013 Perşembe

Arevik

Yer yüzünde, göreceli akıl yüzyılı, öbür yanıyla kalabalıkları ele geçirmiş, güç haline gelmiş aç gözlü çetelerin fetih, fatih çetebaşılarının fatih olma sevdalısı çağdı.

Japonya’dan Amerika'ya, Avrupa’ya kadar üç kıtada "güç bende" naralı kabadayılar, göz diktikleri ülkelerin zenginlikleri ele geçirme hazırlığının son aşamasındaydı.

Başkasına kafa tutup, talana çıkma gücü olmayanlar, "fatih" olma keyfini başka yerlerde arıyor, "benimdir" dedikleri toprakları yeniden fethe çıkıyor, "çıban başı düşman" dedikleri yerli halkın soyunu kurutmaya kalkışıyorlardı.

Weiterlesen...

Dersim motifli bir Ermeni trajedisi: Arevik  
Yazar Haydar Işık, Ermeni jenosidinin 98. yıldönümünde "Arevik: Dersim tertelesinde bir Ermeni kızı" romanıyla karşımıza çıktı. Roman, Ermeni trajedisini Dersim'in motifleriyle anlatıyor ve 1915-1938 yılları arasında karanlıkta kalmış Dersim'e ışık tutuyor. Çünkü Işık'a göre Ermeni ve Kürtlere yapılanları yazmamak, soykırımın sürmesine onay vermektir.
Weiterlesen...

Dersim Tertelesi  

Cumartesi, 04 Mayıs 2013

 

Faysal Dağlı

 

Dersim Tertelesi'nin acılarını Haydar Işık'ın romanından okuyunca edebiyatın, hele romanın o gizemli güçlü efektini bir kez daha yüreğimde hissetim. Ve edebiyatin insan soyu arasındaki kavgalarda derinden vuran etkili bir silah olduğunu bir kez daha duyumsadım. Evet iyi bir roman, yarası bir süre sonra iyileşen bir merminin aksine, insanın ruhunda derin izler açan bir patlama etkisi yapabilir. Haydar Işık, tertele zamanındaki Dersim'i anlatırken, Dr. Nuri'nin neden 'intikam' nasihatıyla kavrulduğu anlayabiliyorsunuz! Ve devletin memurlarının neden erken davranıp kitabı toplayıp, yasakladığını da.

Weiterlesen...

ALMANYA'DA BİR CAMİ  

Haydar Işık 10.Kasım 2012 

ALMANYA'DA BİR CAMİ 

Hani bazıları bir kitap okur, hayatı döner, bazıları okur okur, tekrar okur ama dünyasında melteme tutulan yaprak hışırtısı kadar bir ses duyulmaz. Biri bir şey öğrenmek için, diğeri zaman öldürmek için okur. Velhasıl okurlar türlü çeşitlidir. Ben kitap meraklısıyım. Babamdan miras bir kitap kalmasa da çocukluk ve gençliğin verdiği merak güdüsü alışkanlığım oldu. Adeta okumazsam bir eksiklik hissederim. Okurken seçiciyim de. Sıkça kitapevlerine uğrar yeni kitaplara bakarım. İşte böyle bir gündü, standda „Eine Moschee in Deutschland“ kapağı gözüme fırladı. Kırmızı hilalin siyah gölgesi, kırmızı minarenin attığı siyah gölge, arife tarif gerektirmeyen cinsten, göz açan bir kapak kompozisyonu vardı. Kapağın altında Naziler, Gizli örgütler ve Batı'da Politik İslam'ın yükselişi, C.H.Beck Yayınevi, Yazar ise; Stefan Meining.

Weiterlesen...

GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-  

Haydar Işık                                                                                    26. Temmuz 2012

 

 

1.Güney Kürdistan:

 

            Irak Baas Rejimi, İkinci Körfez Savaşı sonrası 1993 yılında yıkıldı. ABD'nin Irak'ı işgali her nekadar Irak ve Ortadoğu yeraltı zenginliklerine sahip olmak için yapılmış olsa da, Kürtlerin dünya   sahnesine çıkmasına yardımcı oldu. Ancak uluslaşmada çok geri olan Kürtler bu önceliği kullanamadı. Kendi aralarındaki çelişki ve çekişmeler nedeniyle; ulusal düşünmekten çok, parti ve aşiret çıkarları düşünüldüğünden, bugünkü konumda kaldılar. İsrail'in nasıl kurulduğunu bilenler, Kürtlerin başarısızlığını daha iyi anlar. Yahudi halkının Holocaust'tan çıkması, zengin olması, burjuva kültürü ve demokratik anlayış onların devlet kurma hedefine yardımcı oldu. Ayrıca diaspora Yahudileri de maddi manevi yardımda bulundular.

Weiterlesen...

KÜRT AĞACI  

     Mart 2012

                                      

                                          „Dersim 38'den günümüze bir seyahat“

Haydar Işık

 

             Halkımız kendisine yapılanı çabuk unutuyor. Unutursa bu travmadan kurtulacağını sanıyor. Oysa unutmanın yeni kötülüklere zemin açtığı bir vakıadır. Bu nedenle bize düşen görev, ısrarla halkımıza ayna tutmak, aracı, hatırlatıcı olmak, yol göstermektir. „Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.“ derler. Bunu bilen biri olarak Dersim 38 soykırımından günümüze nasıl geldik?  Özellikle genç kesime yönelik ve kendi somutuma indirgeyerek kısa hatırlatmada bulunayım. Dünü bilmeyen, yarını nasıl kursun? Hani „Neden bilgine bilgiye ihtiyaç var?“ diye sorana; Bilge: „Su kaynatmak isteyince ateş ile su arasında bir kaba ihtiyaç var.“ yanıtını vermiş. Şimdi konumuza dönelim.

Weiterlesen...

Dersim'e yeni kimlik  

'Dersim için yaptığımız öncü çalışmalar unutulmamalıdır'

Her yeni yıl yeniliklere gebedir.

Haydar IŞIK

Daha doğmayan günün ne getireceğini pek bilinmese bile insanlık tarihine bakınca, ilerlemenin sürekliliği görülen realitedir. Belki kişi olarak kısa bir zaman dilimindeki hayatımıza bu değişim yansımayabilir. Ama direniş sürdükçe ilerleme kaçınılmazdır.

Weiterlesen...

NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU  
www.haydar-isik.com           Ocak 2012
    „NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU“
 Dersim'de bir söz vardır. „Worek gorede, doman kundaxede bewlî beno.“ Yani kuzu ahırda, çocuk kundakta belli olur. Bu hayat tecrübesinden giderek Kürt halkının dostlarına bakabilirsiniz. Doksanlı yılların ortasında konuğum olan sevgili Ragıp Zarakolu üzerimde büyük bir dost, güvenilen bir insan etkisi bırakmıştı. Bana konuk olan dost ve arkadaşlarıma Münih şehrinin görülecek yerlerini sayarken, Ragıp Hitler'in Dachau imha kampına gitmeyi öncelikle istedi. İyi hatırlıyorum, o tarihte tarihi Belediye Sarayında Alman ordusunun Yahudi halkına karşı işlediği insanlık suçlarının fotoğraf sergisi de vardı. Bu sergiyi de beraber görmüştük. Tabii Ragıp'ın Münih'teki tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yerine bunları tercih etmesi, onun aydın kişiliğinin ve halklara  bakışındaki insani dost duruşunun temel yansıması olarak algılamak gerekir.
Weiterlesen...

TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)  

Haydar Işık                                                                                       Kasım 2011

                  

         Atatürk'le aynı arabada Kürt giysileri içindeki Diyap Ağa fotoğrafını anımsayanız. O zaman Atatürk'ün Diyap Ağa ve Hasan Hayri Bey gibi Dersimli nüfuz sahibi şahsiyetlere ihtiyacı vardı. Köprüyü geçene kadar, ayıya dayı dediler. Ama işleri bitince köklerini getirdiler. Dr. Şivan bu gerçekliği 60'lı yıllarda söylemişti. Bu devlet ile barış mümkün değildir. Nitekim Dr. Şivan'ın aile fertleri 54 can kadın, kız, çocuk, hamile kurşuna dizildiler. Dersimli Diyap Ağa ve diğer dört Dersimli atanan mebuslar, Türk devletinin kuruluşuna yardım ettiler. Ancak devlet; ordu, polis, yargı, bürokrasi, basın ayakları üzerine oturunca, Kemal Atatürk gerçek soykırımcı yüzünü gösterdi.

Weiterlesen...

Mehr...
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
Kürdün Allah’ı
Ulusal Bilinç
Haydar Işık'ın 24.Kasım 2010 Berlin DERSİM 38 Konferansı konuşmasının Almanca'dan çevrisidir
Haydar Işık romanı Kürtçe'de
Sevdalı Derviş ve Mülteci Munzur
ALEVİLİK; KENDİNİ İNKAR EDENİ DESTEKLEMEK MİDİR?
KORKU ve HUKUKSUZLUKTA BİR ÖMÜR

Linie


Linie

 


Yeni Kitap
Arevik: Dersim Tertelesinde Bir Ermeni Kızı
Arevik

Haydar Işık

LETZTE ARTIKEL
AREVÎK
Ahmet Kahraman - Arevik
Terteleden Arevik'e!
Dersim Tertelesi
ALMANYA'DA BİR CAMİ
GÜNEY- BATI ve KUZEY KÜRDİSTAN -kısa bir analiz-
Dersim'e yeni kimlik
KÜRT AĞACI
NAVE MİN RAGIP ZARAKOLU
Komkujî didome
TERTELÊ DERSÎM (DERSİM SOYKIRIMI)
PROF. İSMET ŞERİF VANLI
HAKSIZLIK, TEPKİLER ve DURUŞUM
DEMOKRATİK KÜRT KAMUOYUNA
Kürdün Allah’ı

Bir not...
28.06.2009

Metin Kemal Kahraman Kardeşler'in Dersim Kamuoyuna Açık Mektubu Üzerine

Pressestimmen Krieg und Versöhnung Poetische Romane und knochenharte Regimes


Books Gallery

Index   

HAYDAR

HAYDAR

HAYDAR


Artikel
Völkermord an den Kurden und die Vernichtung von Dersim
Schikanen des türkischen Generalstab
DIE KURDEN SIND DEMOKRATISCHE KRAFT DER REGION
Die Türkei bestimmt Freund und Feind Israels
KURDEN und KURDISTAN
Wer muss sich schämen?
RASSENWAHN
Kurzsichtige und gefährliche Verwirrspiele: Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
Demokratie ist kein beliebig verwendbarer Begriff
DER SUNNITISCHE ISLAM